Motivace

Co když už nemohu?

Co je motivace?

Motivace nás žene kupředu za nějakým cílem. Motivace ukazuje výsledky anebo užitek, který za určitou cenu získáme. Motivace se považuje za jistý příslib výsledků při nějaké činnosti. Motivace pomáhá udržovat náš směr, motivace podporuje chuť dosáhnout cíle a čím větší je, tím více jsme ochotni zajít dál a dál.

Když se jedná o motivaci ke cvičení, můžeme si ukázat následující příklady:

Motivace může mít libovolný charakter, nemusí se vždy jednat jen o cvičení. Motivace může být i o vaření, kreslení, zpívání, hra na nástroj anebo jakákoli činnost, kde lze očekávat nějaký postup.

Motivaci tak lze nalézat například při pohledu na hezký obraz, který nás může nutit k tomu, abychom také začali něco malovat. Motivaci můžeme hledat i když se něčeho bojíme anebo se nám něo nechce dělat - i tehdy můžeme najít motivaci, která nás nakopne.

makej, makej víc

Proč motivace?

Protože Ty na to máš! Proto je důležitá motivace.

Protože motivace je pro splnění cíle důležitá - bez motivace není chuť dosahovat výsledků. Motivace je dobrá, když už nemůžeš jít dál, předá ti tu potřebnou energii pokračovat.

Motivace je náš hnací motor, jít za nějakým cílem bez motivace je jako chodit do práce a nevědět zda dostaneme výplatu. Jakmile ale víme, že dostaneme výplatu, chodíme do práce raději než naopak. Motivací, cílem a cestou k jeho plnění je možné odhalit potenciál, který máme.

Bez motivace ve většině případů končí i sny. Bez motivace se bojíme jít do neznámého. Bez motivace často končíme na stejném místě, na začátku.

Dobře namotivovaný sportovec dosáhne lepších výsledků oproti demotivovanému sportovci. Dobře naladěný cvičenec bude mít vždy lepší trénink než smutný a pokleslý cvičenec.

Když už nemůžeš a chceš to vzdát…

Tehdy je nutné sebe motivovat, říci si těch pár vět anebo motivaci najít uvnitř i venku.

Když nám ostatní nevěří…

Ti, kteří Tobě nevěří, nestojí za tebou a říkají, že to nedokážeš, lžou, neposlouchej je.

Moje motivace

V první řadě se snažím motivaci hledat v sobě. Již se mi několikrát potvrdilo, že uvnitř každého z nás je dostatek motivace i odhodlání, je potřeba je pouze objevit a "aktivovat".

Když už jsem dosáhl určité úrovně, pokusil jsem se z legrace vytvořit vlastní motivaci ve formě videa pro sebe i ostatní:

Když už mi nestačí vnitřní síla a motivace, hledám ji jinde. Nejčastěji pak u jiných sportovců, kteří jsou na tom lépe, než já.

Zde jsou ukázky mé motivace:

Motivační věty

Když se proti tobě život obrátí, je potřeba se věnovat ještě víc, aby jsi toho svého dosáhl.

Můžeš mít buď výmluvy anebo výsledky.

V nejhorším se to nepodaří, nemáš co ztratit.

Došel jsi až sem? Přece to teď nevzdáš.

Nikdo si nevzpomene, co jsi byl, ale co jsi udělal.