Workoutový trénink

Jak začít s tréninkem, který trénink zvolit a jaký je obsah tréninku.

Druhy tréninků

Existuje více způsobů, jaké mohou tréninky být. Liší se použitou silou při cviku, dobou cvičení a výsledky. Jednotlivé druhy tréninku se vyplatí kombinovat.

Cardio

cardio trénink

Je cvičení založené na vytrvalosti pohybu. Sice nezajistí takový nárůst svalové hmoty, ale zlepšuje krevní oběh a vytrvalost. Příkladem cardio cvičení je dlouhá jízda na kole, běh a jiné vytrvalostní disciplíny.

HIIT - High Intensity Interval Training

HIIT trénink

HIIT je cvičení o vysoké intenzitě a odpočinkových intervalech. Střídá se tak plný výkon s výkonem minimálním, zvedáme maximální zátěž a pak minimální. Běžíme sprintem a pak jen jdeme.

Kruhový trenink

kruhový trénink

Princip kruhového tréninku spočívá v okruhu cviků opakovaných dokola zvaných rutin s přestávkami mezi jednotlivými cviky. Je velmi oblíbený pro svou jednoduchost a dobré výsledky. Kruhový trénink je asi nejběžnější a nejoblíbenější druh tréninku mezi lidmi.

Průběh tréninku

1. Rozehřátí

Skákání panáka

Začátkem tréninku musíte být rozpohybovaní a "zahřátí". Nejlepší je rozběhání a poklus. Dále také různé pohybové cviky, skákání panáka a lehké blbnutí.

2. Protažení

Protahovačka

Až když je krev pořádně rozprouděná a svaly zahřáté, můžeme se protáhnout. Protahujeme co nejvíce částí těla, na které máme zacílené cviky, to znamená, že si neprotáhnu prsty na rukou, když jdu dělat dřepy, ale protáhnu se od chodidel po pas.

3. Lehčí cviky

sed s oporou o paže
Statické držení těla

Za rozcvičkou se můžeme vrhnout zpravidla na lehké cviky. Cviky navazujeme na rozcvičku a protažení a v tom samém postupném duchu navyšujeme zátěž.

4. Těžší cviky

zvedání těžkých vah
Zvedání těžkých vah

Po odcvičení lehčích cviků přejdeme na ty, které nám dají opravdu zabrat a u kterých se přiblížíme k hranicím vlastních sil.

5. Kompenzace

kompenzace
Kompenzace-prota­ho­vá­ní

Jistě jste si všimli, že pokud tvrdě cvičíte pohyb svalů, dochází k jejich zkracování a tím k postupnému omezování rozsahu. Pokud jste si nevšimli, už to víte. Hodí se tedy po vydatném tréninku svalů kompenzovat jejich zkracování natahováním svalů pohybem opačného charakteru, laicky řečeno je to jako protahování. Kompenzačních cviků je velké množství.