Vsaha.cz

Compaq Presario 524 CDS

Tímto zápiskem se vracím do dávné minulosti a budu zde vzpomínat na historický počítač. Můj první počítač, který na mě čekal doma po příchodu ze školy. Ani nevíte, jak jsem byl šťastný, když jsem ho poprvé viděl. Koncept všeho v jednom přežívá do dnešní doby a v roce 2020 se pohybuje cena této rarity okolo 11 000 Kč. Měl jsem ho moc rád a s kamarády jsme si na něm užili spoustu legrace, dnes už patří spíše do vzpomínek.

Parametry

ZnačkaCompaq
ModelPresario CDS 524
Rok vydání1994
Váha5 Kg
Rozměry36cm x 37cm x 46.5cm
Vestavěný displej14" CRT (možné vyměnit za 14" TFT)
ProcesorIntel 486DX2 o taktu 66 MHz
Paměť36 MB (4 MB vestavěno, + 2 x 16 MB rozšíření)
Úložiště320 MB IDE pevný disk3.5"
1.44 MB disketová jednotka
10x IDE jednotka CD-ROM
Síťvolitelné, přes 16bitový ISA síťový adaptér
Video výstupVGA
Ostatní2 x PS/2
1 x RS232
1 x Paralelní port
Audio vstup/výstup
Vstup mikrofonu
1 x RJ11
2 x Reproduktor
Operační systémWindows 95, DOS
Obrázek základní desky

Co jsem na něm dělal?

Převážně jsem hrál hry jako Warcraft 2, DOOM 2, Dune 2000, Duke Nukem 3D a trochu zpomalené Diablo 1. Byly časy, kdy jsem v Pascalu programoval kalkulačky a různé slovní hry. Také jsem zkoušel tvořit web v programech Golden HTML editor a Cool Page.

Počítač zvládal také hru Heroes of Might and Magic 1, která byla naprosto úchvatná. Hráli jsme ji i v pěti lidech u tohoto počítače a atmosféra byla neuvěřitelná.

Jestliže byla některá akční hra příliš sekavá, stačilo si zmenšit obrazovku pomocí kláves + anebo -, vznikl pak takový rámec kolem zorného pole. 🙂

Formáty pouze bezeztrátové

Procesor tohoto počítače nebyl na moderní multimédia stavěný a tak přehrávání mp3 bylo neposlouchatelné, zvuk se trhal. Musel jsem převádět hudbu do formátu wav, abych mohl poslouchat devadesátkové hity. Vzhledem ke kapacitě disku a rozsáhlé velikosti souborů po konverzi na wav, byl pětsetimegový disk rozcupován prakticky ihned.

Intel 486DX2 nedovedl dostatečně rychle dekódovat formát mp3 v reálném čase.

Stereo reproduktory byly na tu dobu a na můj věk super, dost jsem toho naposlouchal. Při hraní her jsem rovněž ocenil dostačující ozvučení.

Když mi spadly devadesátpětky

Jak možná všichni víte, Windows mají na počítačích svou životnost. Jednoho dne jsem již systém nenastartoval. Bez instalačního CD jsem nezmohl nic a tak jsem se musel po nějakou dobu spokojit s DOSem. Jako malý kluk jsem byl bezradný a nemohl jsem ani nikde získat informace o tom jak a co, neexistoval Google. Bráchův kamarád přišel jednou k mému úžasu nainstalovat Windows 95, tím jsem povýšil a příští instalaci jsem již prováděl sám.