Synology DS220j

NAS (Network Attached Storage) je síťové úložiště s vlastnostmi serveru, firma Synology patří mezi dobrou volbu. Model DS220j patří mezi levnější dvoudisková řešení a nabízí téměř veškerý komfort NAS.

Vlastnosti

Zde nastíním technický popis zařízení Synology DS220j:

ProcesorRealtek RTD1296 SoC
Frekvence procesoru1.4 GHz
Jádra procesoru4
Operační paměť512 MB
Verze OS (12/2020)DSM 6.2.3-25426 Update 2

Podporované funkce

Základní funkce lze rozšířit pomocí aplikací. Krom serverových funkcí a dalších aplikací zařízení ovládá správu napájení – je možné naplánovat harmonogram svítivosti LED diod, zapínání a vypínání zařízení, uspávání při nečinnosti a další. Pro jednotlivé uživatele a služby je možné nastavit libovolná oprávnění pro naší potřebu.

Centrum stahování nabízí nějaký software na stránkách www.synology.com, zde najdeme například Synology Drive Client a jiné.

Mezi základní funkce patří:

Nastavení

Nastavení zařízení v systému DSM je pohodlné, intuitivní a za chvíli jej budeme ovládat.

NFS

Je nutné povolit NFS v souborových službách. používám jej bez podpory NFSv4.1 a s výchozími oprávněními UNIX. U sdílených složek musím přidat oprávnění NFS pro připojující se klienty, zde se pracuje s IP adresami anebo názvy počítačů připojovaných strojů. Klient má povolený zápis i čtení, asynchronní zabezpečení a také sys zabezpečení, umožnění přístupu uživatele k připojeným podsložkám a mapování všech uživatelů na admina.

SMB

Server Message Block (SMB), známý také jako CIFS, je možné pohodlně spustit v souborových službách. Funguje skvěle.

FTP

Pro server FTP stačí povolit službu opět v souborových službách. Pro základní potřeby v lokální síti postačí FTP bez šifrování. Je důležité vynutit kódování UTF-8 a povolit režim podpory ASCII.

rsync

V nastavení souborových služeb je možné nastavit rsync. Spojení pak funguje na úrovni protokolu SSH.

Takový typický příklad pro přenos dat pomocí rsync:

rsync -avru --progress /mnt/DATA/ uzivatel@ipadresanasky:/volume1/data/

SSH klíč

Trochu jsem s tímto zápasil, ale nakonec se povedlo přidat klíč na server a úspěšně se přihlásit bez nutnosti zadávání hesla.

 1. Přihlásit se s administrátorskými právy protokolem SSH.
  ssh uzivatel@ipnasky
 2. Nyní jsem v domovském adresáři uživatele, přejdu o úroveň výše a pozměním práva:
  chmod 700 $USER
 3. Přejdu do adresáře uživatele:
  cd $USER
 4. Pokud zde není adresář .ssh, tak jej vytvořím příkazem mkdir a přidělím opět práva:
  mkdir .ssh
  chmod 700 .ssh
 5. V tomto adresáři .ssh by se měl nacházet klíč. Veřejná část klíče by měla být dle dokumentace v souborech authorized_keys a id_rsa.pub(o souboru id_rsa.pub mám podezření, že být nemusí, ale oficiálně o něm píšou). Tyto dva soubory musí mít také nastavena oprávnění:
  chmod 600 authorized_keys
  chmod 600 id_rsa.pub

Testování

Přenos souborů

Pro vytvoření prázdného souboru s velikostí 1 GB jsem na Windows stanici použil příkaz v příkazovém řádku:

fsutil file createnew test-soubor.txt 1073741824

PC s Intel i5 8GB RAM je spojené s NAS přes gigabitovou síť, při kopírování souborů jiného charakteru a velikosti by jistě došlo i k rozdílným údajům.

Download (MB/s)Upload (MB/s)
SMB35113
NFS117106
FTP115115

Jak plyne z tabulky, tak protokol FTP se mi pro přenos souborů osvědčil. Pro uživatelsky pohodlnou integraci úložiště do systému ve Windows ale doporučuji protokol SMB. Pro pohodlnou integraci na Linux doporučuji NFS.

Vzdálené připojení – Quickconnect ID

K NAS zařízení lze přistupovat vzdáleně přes internet díky službě QuickConnect ID, která zajišťuje dostupnost zařízení z internetu. Sice se jedná o službu, kterou nemáme zcela ve svých rukou, ale v některých případech může být užitečná.

Vzdálené stahování přes internet pomocí služby QuckConnect ID se pohybuje okolo 2,3 MB/s.

Mouchy

Závěr

Osobně si myslím, že NAS je skvělým řešením pro domácí i firemní správu a centralizaci dat. Pomocí Synology NAS (a nejen Synology) je možné si vytvořit osobní CLOUD, mediální server, souborový server, tiskový server, webový server a mnoho dalšího. Doporučuji využít redundantní ochranu disků a použít alespoň dvoudiskové RAID1 řešení.

Dlouhodobé zkušenosti uživatelů ukazují na kvalitu značky Synology. Zařízení DS220j je poměrně tiché a stabilní.