Lukostřelba

Lukostřelba a s ní spojené záležitosti. Jaký a proč jsem si pořídil luk? Jak jsem si vybral šípy pro svůj luk? Jaké luky mne zajímají a baví?

!!! Pozor !!!

Jak jsem začal a co potřebuji?

Začátek obnášel sáhodlouhé vyhledávání informací na internetu, pročítání různých fór a především uvědomnění toho, co bych vlastně chtěl a co od luku očekávám. Na nějaké kladkové luky si nepotrpím, ale příliš tradiční metoda lukostřelby mne také neláká, zajímavé se zdála varianta něco mezi sportovním lukem a tradičním. Jednodílný luk má své výhody, ale já koukal spíš po skládacích, které lze jednoduše přenášet, uskladnit a případně také obměnit - u skládacích luků mne baví variabilita, protože je možné vyměnit ramena za silnější a podobně.

V mém případě jsem tedy při výběru postupoval takto:

  1. Vyhledat si potřebné informace
  2. Zjistit délku nátahu luku
  3. Odhadnout možnou sílu pro nátah
  4. Zvolit požadovaný styl luku
  5. Vybrat luk
  6. Vybrat šípy

Jak nakupovat?

Střed luku pro sportovní střelbu je ve velikostech 25 až 27 palců. Velikost středu ovlivňuje sílu ramen - čím větší střed, tím menší síla nátahu a čím menší střed, tím je síla ramen větší.

Ramena luku přizpívají k celkové velikosti luku a během nákupu se vychází ze středu 25 palců. Prodávají se například ve velikostech:

Tabulka velikostí luku dle středu a ramen:

Ramena Střed 21" Střed 24" Střed 25" Střed 27"
66" - malá 62 65 66 68
68" - střední 64 67 68 70
70" - velká 66 69 70 72

Jednotky velikosti jsou v palcích, v obchodech se často setkávám s velikostmi ramen 66/68/70 a nebo malé, střední a velké.

Šípy je dobré volit s rozvahou, musí splňovat požadovanou tuhost(spine) závislou na síle nátahu. Pro mé potřeby, kdy strílím s luky 30 a 50 liber, jsou vhodné následující:

Několik mých údajů

Následující údaje vychází z mých zjištění a rad ostatních:

Core Jet CAMO Ragim Impala
Velikost luku 70" 62"
Síla nátahu 30lb 50lb
Délka šípů 30" 30"
Spine šípů 800 500

Síla nátahu se udává v librách - lb a délky jsou v palcích - ".
Převodní hodnoty jsou:
1 libra(lb) = 0,453592kg
1 palec(") = 2.54cm

Výroba terčovnice

Požadované parametry terčovnice musí být takové, aby došlo k plynulému zastavení šípu. Od profesionálních terčovnic a nebo těch, které lze zakoupit můžeme požadované vlastnosti pochopitelně očekávat, ale co když si chci vyrobit vlastní a levný terč?

Pro výrobu vlastního terče/terčovnice využívám zejména karton - všude se ho válí spousta a někdy se v domácnosti i hromadí. Poskládám na sebe vrstvy kartonu abych získal tloušťku alespoň 15 - 20cm a například pomocí lepící pásky slepím k sobě a zajístím tak jistou pevnost, aby se mi soubor kartonů jako celek nerozpadl. Čím tlustější celek bude, tím lépe bude samostatně stát bez nutnosti další opory a ustojí i zásahy šípů. Takto slepený terč z vrstev kartonu lze zpředu polepit vytištěným terčem a máme hotovo. 🙂

Výroba vlastního toulce

Jak vyrobit toulec na šípy doma? Řekl jsem si, že by to nemuselo být těžké, prostě vezmu tvrdou látku a budu šít. Nakreslil jsem přibližný tvar a mohl jsem začít.

Vyrobil jsem si toulec pro uchycení na pas - bok. Toulec je vyrobený z džínoviny resp. ze starých džínů, které se již nedaly nosit a jako poutku jsem využil rovněž nepotřebný pásek. Toulec je opatřen v horní části poutkem pro přichycení páskem - rovněž ze starých džínů. Přišil jsem v boční části také dvě kapsy pro ukládání nezbytností - opět ze starých džínů.

Takový toulec je pro mne naprosto dostačující, pojme až 20 šípů a dá se v něm přepravovat i střed luku.

Výsledek několika hodin šití je:

Ušil jsem si i přepravní obal na luk

Když už jsem dokončil svůj toulec na šípy, řekl jsem si, že bych podobně mohl vytvořit i obal sloužící k uskladnění a přepravě luku. Jako látku jsem použil opět džínovinu a stejně jako toulec ji sešil. Délku jsem volil tak, aby se do obalu vešel rozložený luk. Dno jsem kompletně prošil a ústí jsem udělal stahovací, aby z obalu nevypadly části luku. Vypáral jsem z džínů poutka pro opasek a několik jich přišil k ústí, stačilo už jen provléknout tkaničku a dotahovací mechanizmus byl hotový. Samozřejmě jsem přidělal i kapsu například pro tětivu a jiné drobnosti.

Zásobárna šípů

Celkem jednoduše je možné vytvořit zásobník a nebo skladiště na šípy. Pomocí kartonové krabice vhodného tvaru s uzavřeným dnem i víkem lze pohodlně udělat skladiště pro šípy. Výška může být variabilní, ale měla by mít alespoň délku poloviny skladovaných šípů - ideální se jeví cca 3/4 délky šípů.

Pro lepší pevnost celku je možné oblepit obvod na několika místech a to zejména vespod i nahoře lepící páskou. Pro lepší vzhled můžeme obalit libovolným materiálem a nebo potiskem.

Dle rozměrů základny pak může pojmout taková zásobárna šípů i 50 kusů a klidně i více.

Pro skladování šípů doma je takový zbůsob pro mě super - šípy lze skladovat odděleně dle různých parametrů a pro různé luky a jestliže mám konce šípů barevně a nebo jinak rozlišené, je v tom přehled.