Citroen Berlingo 1.6HDi XTR(2014)

Citroen Berlingo XTR

Servis

Na co si dát pozor?

Pro servisní zásahy doporučuji sehnat servisní příručku a pro případná potvrzení zásahů i oprav je nutné vlastnit diagnostický nástroj a software. Takový nástroj může být například Lexia 3 pro vozy Citroen i Peugeot.

Servisní interval

Servisní interval je počítadlo, které ukazuje počet zbývajících kilometrů do servisní prohlídky. Nemá žádnou jinou extra funkci a i po jeho doběhnutí není ohrožena funkčnost vozidla - pouze se rozsvítí kontrolka v podobě klíče na palubní desce - auto jede dál. Má informativní charakter, aby bylo pro uživatele jasné, kdy má provézt předepsanou servisní prohlídku. Standardní servisní interval je dle většiny názorů příliš dlouhý a tak jej doporučuji zkrátit na standardních 10 000km. Bohužel tento interval řeší pouze najeté kilometry a neřeší uplynulou dobu, pokud tedy najedeme pouze 1 000km za rok, dle kontrolky servisního intervalu by nás čekal další servis za 10 let a to je nevhodné. Většinou po uplynutí jednoho roku dochází k servisu. Běžně se pak po ujetí intervalu mění olej, olejový filtr a případně i vzduchový filtr a další.

Reset servisního intervalu

Obnovit servisní interval lze buď diagnostickým nástrojem anebo přímo ve voze. Reset servisního intervalu přímo ve voze považuji za komfortní, jednoduchý a bez nutnosti dalších pomůcek či znalostí. Postup pro obnovu přímo ve voze je následující:

  1. Vypnout zapalování
  2. Držet tlačítko nulování km
  3. Zapnout zapalování
  4. Setrvat v držení tlačítka nulování km dokud nedoběhne odpočítávání na displeji
  5. Vynulování servisního intervalu

Změna délky servisního intervalu

Upravovat hodnotu délky intervalu lze pouze s použitím kvalitního software a diagnostického nástroje Lexia 3 pro vozy Citroen i Peugeot.

Spotřeba

Cestami po městě a do práce(také město) se pohybuje spotřeba okolo 5.9 - 6.1 litrů - v této hodnotě je započtené i zahřívání motoru při studeném startu. Jakmile odečtu zahřívání studeného motoru, spotřeba čisté jízdy po městě je okolo 5.4 litrů.

Výlety a dlouhé cesty jsou spotřebou výrazně jiné - při výletech 100km a více s cestovní rychlostí 90-110km/h a občasným zpomalením v obcích dosahuje spotřeba i 4.4 - 4.6 litrů.

Cesty po dálnici, kdy rychlost je okolo 130km/h spotřeba vzhledem k horší aerodynamice vozu, se blíží hodnotám městského provozu. Pokud by se s vozem na dálnici závodilo(130+), předpokládám i větší spotřebu.

Pro nízkou spotřebu je důležité nepřekračovat rychlost nad 110km/h.