Logo

Já a kytara

Můj příběh, jak jsem z naprostého neznalce kytar dospěl do stádia, kdy každý den cvičím na kytaru a dělá mě šťastným. Začínám se od 28.6 2020 učit na nový nástroj, který byl pro mne doposud neznámý.

Ještě nedávno jsem nevěděl, jak kytara vypadá

Jak jsem na kytaru natrefil? Byla to náhoda, štěstí a lidská vlastnost vyhazovat funkční věci. Kytaru jsem dostal od svého táty, který ji zachránil před vyhozením na sběrný dvůr. Kytara byla i s koženkovým pouzdrem pohozena v nepříznivých venkovních podmínkách, kde smutně čekala na svého zachránce. Ujal jsem se jí s vervou a započal jsem si osvojovat hudební techniku na tomto nástroji.

I když mne vždy lákalo hrát na kytaru, tak kdyby nedošlo shodou okolností k tomu, že se ke mne jedna dostala, pravděpodobně bych si ji nikdy sám nepořídil. Jestliže máte skryté choutky - jděte za nimi!

Džezová kytara CREMONA Luby JUMBO typ 4470(akustická kytara)

Jedná se o klasickou džezovou kytaru vyráběnou v letech 1980 – 1993 v České Republice (Československu) společností CREMONA Luby.

Kytara byla osazena strunami nejasného původu, při ladění se poslední struna E okamžitě přetrhla. Chvíli jsem tedy brnkal bez ní a během následujících dnů jsem si objednal struny GIBSON Masterbuilt Premium 80/ 20 Bronze Super Ultra Lights. Tyto struny mají velmi vyvážený tón, jasný zvuk a skvělou hratelnost. Jde o univerzální struny, které se hodí na jakýkoli nástroj a k jakémukoli stylu hraní. Vydávají spíše vintage tóny.

Pojďme se podívat, jaké struny kytara vlastně má, začneme od horní a nejsilnější: E, A, D, G, H, E.

Yamaha GL-1(guitalele)

Jedná se o malou a také skvělou verzi kytary připomínající spíše ukulele, nemá typické kytarové ladění. Je ideální na cesty a pro zábavu. S přihlédnutím k ceně je Yamaha GL-1 skvělý a dobře znějící nástroj. Při koupi je součástí i měkké cestovní pouzdro.

Výrobcem doporučené ladění je: A D G C E A.

S tímto laděním si užijeme nejvíce zábavy, akordy jsou stejné jako na klasické kytaře, jen mají trochu jiný význam díky odlišnému ladění. Lze také nástroj naladit jako klasickou kytaru, ale struny, které jsou podladěné, více drnčí a je třeba zvolit struny s větším tahem.

Já jsem si ji personalizoval samolepkou pro lepší pocit ojedinělosti. Kromě estetických úprav na nástroji nic neměním. Pouzdro dodávané ke kytaře je na můj vkus moc jednoduché, nejde rozeznat přední strana a neobsahuje žádné kapsy, proto jsem si na pomyslnou čelní stranu pouzdra našil vlastní kapsu ze starých kalhot, aby byla přední část očividná.

Yamaha GL-1 je výborný nástroj pro cestovatele anebo začínající, potěší a nadchne svým zpracováním i zvukem. Za nízkou cenu je to hodně muziky.

Yamaha CGS 104 All(klasická kytara)

Koupil jsem si první novou velkou klasickou kytaru(španělku) za cenu kolem 3 500 Kč. Tento model je určen jako výukový nástroj pro studenty. Dle recenzí a zkušeností se jedná o dobrý nástroj a informaci mohu potvrdit. Dobře se mi na ni hraje a rychle jsem si zvykl.

Používám klasické ladění: E, A, D, G, H, E.

Teorie a příslušenství

Struny

Struny mají velký vliv na zvuk nástroje, vyrábí se z více materiálů a v různých provedení a tloušťkách. Materiál, ze kterého je struna vyrobena má zásadní podíl na barevnosti zvuku. Tenčí struny ocení začátečníci. Na akustické kytary se nejčastěji používají struny .011 a .12. Síla strun se udává podle spodní nejslabší struny E.

Ladičky

Pro začátek jsem si vystačil s ladičkou v mobilním telefonu s operačním systémem Android Ladička na kytaru a housle. Tato aplikace umožní vcelku pohodlně ladění Vašeho nástroje. V některých případech je neohrabané a nepraktické vytahovat telefon a ladit dle aplikace, pořídil jsem si tedy připínací malou ladičku, která může být připnutá v pohotovosti na hlavě kytary a připravená konat svou práci. Zašel jsem do nejbližšího obchodu s hudebninami a koupil si Cherub WST-640G. Patří k nejzákladnějším a nejlevnější a kytaru naladí stejně dobře, jako kterákoli jiná.

Trsátka

Materiál, tvrdost a špička trsátka mají velmi významný vliv na zvuk nástroje. Vyrábějí se různé druhy a třeba i s protiskluzovým povrchem. Trsátka mohou být Standard, Jazz a jiné.

I když mě nejvíce baví hra rukou, přesto jsem si pořídil trsátka od českého výrobce Janíček, který vyrábí trsátka od roku 1991. Tato trsátka se pyšní povrchem D-Grip, který z prstů zaručeně nevyklouzne. Jedná se o balíček trsátek D-GRIP Mix Pack Medium-Hard, který obsahuje trsátka Standard o tvrdosti 0.88, 1.00, 1.14, 1.30 mm a trsátka Jazz tvrdosti 0.88, 1.18, 1.40 mm.

Má výuka a procvičování na kytaru

Jako naprostý začátečník jsem zapřemýšlel, jak se vlastně začnu učit. Faktem je, že není kam spěchat a není dobré vrhnout se na něco obtížného. Zkrátka je nejlepší začít co nejjednodušeji. Pro majitele kytary je nutné znát její obecnou povahu, stavbu a části. Procvičování provádím doma a pomáhá mi opora z internetu, kde spousta lidí sdílí své znalosti a dovednosti, ukazují své tutoriály, dávají základní lekce a učí celé písničky.

Jako první důležitou znalost považuji umění technicky správně brnkat pravou rukou na struny. Palec ovládá první (E2), druhou (A2) a třetí (D3) basovou strunu. Ukazováček ovládá čtvrtou strunu (G3), prostředníček brnká na pátou strunu (H3) a prsteníček je pro poslední šestou strunu (E4). Je potřeba si osvojit brnkání i poslepu, abychom byli schopni se později věnovat levé ruce a držení akordů.

Dalším krokem je utvrzování a posilování prstů pro snadné držení akordů. Zpočátku budou prsty nepříjemně mravenčit, brnět a bolet. Postupem času si zvyknou a nebude dělat problém udržet kterýkoli akord. V tomto stádiu se snažím držet akordy, brnkat na struny a současně dbát na znění jednotlivých strun. Jakmile nějaká struna nezní, nedržím správně akord. Každý nový akord chvíli trvá, než se jej naučím. Zpočátku musím koukat, kam prsty namířit a přechod na tento akord bude zdlouhavý. Až se mi akord dostane pod kůži, umím jej nahmatat i poslepu a také velmi rychle - to ale chce čas a cvičení. První týdny jsem piloval akordy C, G, D, a A. Za měsíc jsem mezi nimi plynule přecházel a zahrál jsem si první písničku.

Dalším z kroků jsou přechody mezi akordy, které jsou zpočátku velmi obtížné a s přibývajícím tréninkem je držení a přechody akordů snazší a snazší.

Po půl roce již dovedu zahrát a současně zazpívat nějaké písně, které mám rád. Učím se nové akordy a rozšiřuji zpěvník.