Logo

Nastavení reproduktorů

Na poloze reproduktorů záleží! To Vám řekne každý zvukař. Ale jak najít tu správnou polohu bez drahého vybavení? To už je otázka citu a sluchu. Předem podotýkám, že se necítím být profesionálem v této oblasti a ani natolik studovaným, abych mohl poskytnout odborné výpočty. Faktem ale zůstává, že s trochou zdravého rozumu a citu pro poslech, můžeme z části ovlivnit zvukový projev naší reprosoustavy.

Poloha

Pro zjištění vhodné polohy reproduktorů uděláme měření akustiky každé strany. Pro zapojení stereo reproduktorů se budeme zabývat přední levou a pravou stranou. Stoupneme si tedy na jednu stranu, zády ke stěně a jdeme směrem ke středu místnosti a současně mluvíme nahlas a nasloucháme přirozenosti zvuku. Tam kde je zvuk nejpřirozenější a s co nejmenší ozvěnou, tak tam bude umístěný reproduktor.

  1. Reproduktory musí být umístěné v bodě místnosti, kde je nejpřirozenější akustika a nejmenší ozvěna.
  2. Reproduktory musí být čelně k posluchači.
  3. Střed vzdálenosti basového a výškového reproduktoru by měl být v úrovni posluchačova obličeje.
  4. Reproduktor by neměl být hned u zdi (pokud tak není stavěný).
  5. Místo pro poslech by mělo být umístěné ve středu reproduktorů, které míří k posluchači přímo (kolmo).

Akustika

Problémy s akustikou, neodladěností anebo nevhodnými prostory lze řešit pomocí akustických panelů anebo jiných doplňků. Lze použít mimo jiné také molitan, polystyren i jinou alternativu pro tlumení zvukových vln.

Pro bassovou izolaci se dá použít domácí varianta ve formě molitanové role v každém rohu místnosti. Na stěny lze rovněž umístit molitanové plátky anebo kartonové obaly od vajec.

Efekty

Pokud používáme více jak 2 kanály, stojí za zkoušku DSP efekty. DSP Efekty umožní velice zajímavé funkce. Mimo jiné nasměrovat hudbu do jednotlivých kanálů, například pak zadní kanály hrají z hudby jen efektové zvuky a podobně. Pomocí procesoru se poté oddělují zvukové prvky a posílají se do jednotlivých kanálů.

Program Foobar je skvělý pro nastavení DSP efektů a pro hi-tech přehrávání hudby.