Logo

Android: záloha a obnova telefonů

Záloha a obnova chytrých telefonů s operačním systémem Android je hračka. Tento OS umí standardně exportovat kontakty anebo třeba vzdáleně zálohovat do účtu v cloudu.

Kontakty - csv

Prakticky každý telefon s OS Android umí exportovat kontakty ve formátu CSV. Vytvoří tak soubor, který obsahuje veškerá potřebná data pro obnovu například v jiném zařízení. Lze jej uložit na SD kartu, cloud a jiná úložiště.

Často takovou funkci najdeme v kontaktech a možnostech anebo v nastavení.

Umí export a import kontaktů každý telefon? Nemusí! Setkal jsem se také s telefonem Redmi, kterému tato funkce chyběla - paradoxně u novějšího modelu, na starším jsem export udělal.

Kontakty si vyexportujeme na úložiště a přesuneme soubor do nového zařízení, kde je můžeme opět naimportovat.

Správa kontaktů v možnostech
Import a export kontaktů
Export kontaktů na zvolené úložiště

Kontakty i zprávy pomocí aplikace

Jestliže nelze využít standardní export anebo není k dispozici, je možné sáhnout po nějaké aplikaci, která to za nás udělá.

Pro rozsáhlejší zálohu kontaktů, historie volání a SMS lze využít celá řada aplikací. Osobně se mi osvědčila aplikace SMS Backup & restore. Aplikace umí vyexportovat SMS i záznamy hovorů a to jak na CLOUD, tak i do lokálního umístění.

Hlavní nabídka programu SMS Backup & restore
Záloha-export kontaktů a SMS do umístění telefonu

Je možné si vybrat jiný software z velké řady konkurence. Osobně se snažím aplikace nevyužívat z důvodu řady oprávnění a "prohánění" mnohdy citlivých dat aplikacemi třetích stran.

Převod telefonu

Spousta zařízení disponuje možností přenosu dat z Android na Android a kompletního nastavení telefonu ze starého zařízení na nové. Taková funkce je nejčastěji pro podobná zařízení se stejným OS anebo od stejného výrobce.

Přenos dat probíhá buď pomocí bezdrátových technologií, cloudových řešení, nebo přímým přenosem lokální zálohy.