Logo

Proč FreeBSD?

Moje důvody pro užívání FreeBSD jsou takové, že se již delší dobu pohybuji ve světě open-source, otevřených operačních systémů a vytvořil jsem si k nim kladný vztah. Nespokojenost s nuceně rozšířeným operačním systémem Windows mne zavedla do hlubin mnoha systémů a seznámila se svobodnými operačními systémy mnoha povah a charakterů. Jako velmi lákavý, čistý a funkční se jeví systém FreeBSD. FreeBSD je vyvíjen komunitou více jak 30 let.

Výzva zkusit něco nového

Jestli máte občas také chvíle, kdy už Vám Váš počítač nestačí a chcete opět něco jiného a něco víc, jsme na jedné vlně. Nemalý podíl měla na instalaci FreeBSD výzva zkusit něco nového a nepoznaného. Naučit se zase nové věci a rozšířit si obzory. Udělá mi radost, když vytvořím dobré nastavení desktopu, které mi sedí.

Linux nestačí?

Vzpomínám si, jak jsem poprvé uviděl příkazovou řádku v Linuxu a byl vedle jak ta jedle. Vzpomínám, jak jsem byl zmatený z orientace v počítači, když došlo na lámání chleba. Dnes jsme na tom o poznání lépe.

Na mém domácím počítači jsem se už nějakou dobu začínal nudit a musel jsem začít hledat alternativu k Linuxu, který jsem používal doteď (Arch Linux, Debian). Zajímavou volbou se mi zdál systém FreeBSD. Již dříve jsem o něm četl zmínky po internetu anebo v dokumentacích. Věděl jsem, že je orientovaný pro experty a možná proto jsem nechal čas, aby mě k němu zavedl sám. Udělal jsem dobře, když jsem se pro něj rozhodl? To Vám brzy povím…

„Útulné“ prostředí

Všechny nešvary a přitěžující okolnosti neznalosti vyváží útulné prostředí systému a pocit bezpečí i jistoty. Začínající uživatele potěší příjemný instalátor, handbook a počáteční obecné nastavení. Vytvořil jsem si pro základní nápovědu Marťasovu příručku FreeBSD, která obsahuje užitečné povely a konfigurace.

Oproti Linuxu je FreeBSD při správě subjektivně ještě náročnější na znalosti a uživatelské dovednosti. O to víc ale jednotlivce naučí a účelu poslouží. Pro základní nastavení je v systému utilita bsdconfig, kde se dá nastavit s jistou nadsázkou první-poslední.

Podpora HW

Jeho nevýhodou je nepříliš velká podpora hardware, není možné jej nainstalovat úplně na každý počítač. Je vyvíjen úzkou komunitou lidí a testování probíhá jen na některých počítačích. Tím pádem ovladače na některé periferie a nebo komponenty počítače nemusí být podporovány a pak jsme odkázáni na podporu od výrobce. Na laptopu IBM T60 funguje bez problému.

Je implementována kompatibilní vrstva pro Linux, díky tomu můžeme spouštět software stejný jako pro Linux s nativní kompatibilitou. Většinu programů je možné spustit, zatím jsem mezi běžným softwarem nenašel výjimku.

Programy a aplikace z platformy Windows lze také pohodlně provozovat a to díky kompatibilní vrstvě Wine.

Podpora sítí a bezpečnosti

Na svém starším notebooku IBM T60 jsem bez problémů nainstaloval verzi i386 z CD s použitím Wi-Fi. Obsahuje rozhraní pro nastavení sítě. Operační systém FreeBSD pracuje tak, že má vlastní oddělenou virtuální vnitřní síť, která umožňuje více bezpečí a ochrany. Ostatní topologie skupin a uživatelů zůstává stejná.

Software na který jsem byl zvyklý

FreeBSD má ve svých repozitářích velké množství open-source software přístupným díky správci balíků pkg. Pro zpestření má FreeBSD snapshot ports obsahující přes 30 000 programů připravených pro kompilaci. Programy, které běžně využívám jsou: feh, Awesome, PCManFM, MC, htop, nano, Volumeicon, VLC, cmus, Inkscape, Gimp, Soundkonverter, Viewnior, DOSBox, Firefox, Thunderbird, Geany, Leafpad, Calcurse, Audacity, Clipgrab, Lxappearance a spoustu dalších… Ze softwarové stránky mi zatím nic nechybělo.

Dobrý instalátor

Instalace FreeBSD jde vždy jako po másle, jednoduchý a mocný instalátor mě provede celým procesem. Instalátor je příjemný a jednoduchý. Během instalace lze systém přizpůsobit daným potřebám, nastavit základní parametry a vytvořit uživatele. Nakonec můžeme celou instalaci doladit vstupem do příkazové řádky.

Instalátor

Přechod z Linuxu

Přechod z Linux (Archlinux, Debian, Ubuntu) není taková tragédie, jak se může na první pohled zdát. Programy, které jsem byl zvyklý používat se nemění - za to se mění například způsob, jak i kam je instalovat a potažmo hledat.

Rozdíl je v základech systému, které se projeví pokud chci například změnit systémové parametry. Samotnou instalací se dá projít bez problémů a bez rozsáhlých studií dokumentace. Významný rozdíl je v systému souborů, protože FreeBSD používá svůj vlastní styl.

Struktura adresářů se oproti Linuxu mění, uživatelský adresář se nachází v /usr/home a nastavení etc je umístěno v /usr/local/etc. Základní nastavení a to opravdu nejpodstatnější je v /etc.

Konkrétně po nasazení FreeBSD na IBM T60 je nabíhání pomalejší oproti předchozímu Debianu i686. Vyváží to ale „útulnost“ systému a jeho dobré vlastnosti.