Logo

FreeBSD u mě

Zaujal mne operační systém FreeBSD, který není až tak hojně používaný, ale za to nabízí stabilní vydání operačního systému, dobrý souborový systém a výkon.

Používám jej na svém moderním stolním desktopu od začátku roku 2020. Dříve jsem jej pouze zkoušel a testoval na různých počítačích.

Plocha

Správcem displeje je v mém případě program SDDM, dále také v jiných případech využívám třeba XDM anebo LXDM, s těmito správci jsem spokojený.

Pro desktop používám 2 monitory a tedy i 2 plochy.

Moje nastavení xrandru pro 2 monitory:

xrandr --output VGA-0 --mode 1440x900 --primary --pos 1440x0 --output DVI-0 --mode 1440x900 --pos 0x0
Awesome desktop
XFCE desktop

Jak využívám počítač?

Počítač využívám já i má přítelkyně a proto je důležité, aby splňoval požadavky jak pro zkušeného a náročného uživatele, tak pro nezkušené i neznalé. Na počítači se surfuje po internetu, pracuje se s médii a grafikou, převádí formáty multimédií, vypaluje CD/DVD, stahuje z Youtube, pracuje se s dokumenty a takové ty běžné činnosti.

Jako správce displeje a přihlášení využívám SDDM, který pro tento účel bohatě stačí. SDDM jsem si nastavil, aby každému uživateli spouštěl jeho vlastní uživatelské sezení. Jakmile jsem totiž nějakému uživateli vybral například sezení XFCE4, cpalo se pak ke každému uživateli a to jsem nechtěl. Při rozdílných sezeních pro uživatele se to muselo pokaždé přepínat. Individuální sezení upravuji v souboru .xsession. Já si spouštím správce oken Awesome a přítelkyni jsem vybral XFCE4. Náhledy ploch můžete vidět o nadpis výše. Jako terminál v grafickém prostředí používám Xterm.

Úložiště

Předem promyšlené a s ohledem na využití volené nastavení úložiště dat je prvním krokem k dlouhodobému úspěchu a bezpečí svých dat.

Disk s operačním systémem je umístěný na rychlém SSD disku Patriot Burst, díky tomu je start a práce s PC mnohem rychlejší. Souborový systém mám ZFS a oddíly jsem nechal vytvořit instalátorem, to je naprosto dostačující.

Seznam software

Jak jsem již zmínil, na PC používám výhradně open-source software. Některé kategorie mají více zástupců jako například zde uvádím správce oken Awesome, DWM, XFCE4 a Windows Maker, které sice úplně všechny najednou neprovozuji, ale patří mezi oblíbené a tak je porůznu střídám, jak se to hodí.

Zde je seznam programů, které využívám: