Logo

Raspberry PI Retropie

Je operační systém Retropie-Raspbian přetvořený speciálně pro Raspberry PI a herní emulace. Je k dispozici také k nainstalování na již stávající operační systém Debian a možná i jiné.

Co přináší Retropie

Distribuce Retropie je určená pro herní emulaci a je založená na Emulation Station(více o Emulation Station na emulationstation.org). Raspberry PI 3 dovede spustit všechny známe kompatibilní hry ve velmi hratelném framerate. Projekt má své uznání nejen pro zařízení Raspberry a architekturu ARM, ale také pro x86.

Retropie spojuje staré, klasické a nostalgické herní konzole do jedné krabičky. Dovolí Vám zahrát si hry i 30 let staré a i po všech těch letech některé neztratily ani kapku z atmosféry a hratelnosti. Je to emulátor Amiga, DOS, Atari, Nintendo, Commodore 64 a spoutu dalších na které se dostaneme později. Stačí jen sehnat ROM se hrou a můžete si doma udělat televizní hry.

Zkrátka víc než 50 herních systémů v jednom. Připojit můžete usb ovladač, kompatibilní jsou i bezdrátové ovladače včetně Playstation 3 ovladače. Wifi funguje po prvním spuštění bez problémů a to samé se dá říct i o bluetooth. Součástí může být i KODI, to je multimediální centrum, pokud by Vás omrzelo hrát, přepnete na multimediální centrum.

Více informací o Retropie naleznete na stránce retropie.org.uk.

Instalace

Pro in­sta­la­ci o­bra­zu dis­ku je po­tře­ba ji­ný po­čí­tač, obraz Retropie a mi­ni­mál­ně 4GB ú­lo­žiš­tě pro Raspberry, v tomto případě jde o SD kartu. Retropie se in­sta­lu­je z před­ins­ta­lo­vaného o­bra­zu ú­lo­žiště. Tento o­bra­z se pak jen „na­klo­nu­je“ do cí­lo­vé­ho ú­lo­žiš­tě pro Rasp­berry PI.

Instalace pomocí nástroje dd

Pomo­cí Li­nu­xo­vé­ho nás­tro­je dd na­klo­nu­jeme da­ta ze staženého před­ins­ta­lo­va­ného o­bra­zu na no­vé ú­lo­žiš­tě Rasp­berry. Je nutné spustit s právy super­uživatele příkazem su a nikoli sudo.

su
dd bs=4M if=retropie.iso of=/dev/sdb conv=fsync

Poznámka: pa­ra­me­tr if zna­me­ná zdroj, za­dá­vá se přes­ný ná­zev sou­bo­ru. Of zna­me­ná cíl, za­dá­vá­me ces­tu k za­ří­ze­ní.

Instalace pomocí Raspberry PI Imager

Raspberry PI Imager je nově vytvořený nástroj, kterým lze efektivně přenést operační systém na SD kartu pro Raspberry. Je ke stažení na domovských stránkách projektu Raspberry.

Raspberry PI Imager

Raspberry Pi Imager dokáže stáhnout libovolný oficiálně dostupný OS pro Rasberry, vybereme si Retropie.

Přihlašovací údaje

Standardní údaje k přihlášení jsem nedohledal, nicméně pokud vyjedu ze systému Emulationstation, můžu pomocí příkazu sudo passwd změnit heslo. Standardně je nastavené anglické rozložení klávesnice, pozor na prohozené y/z.

Nastavení po instalaci

Grafické prostředí X a běžné nástroje můžeme nainstalovat dle běžných standardů Raspbianu/Debianu pomocí nástroje apt. Stačí vypnout systém Retropie a vyskočit do příkazové řádky.

Hry a jejich umístění

Hry vkládáme do domovského adresáře, kde je složka RetroPie, uvnitř které je adresář roms, ve kterém jsou do jednotlivých složek rozdělené emulátory.

/home/pi/RetroPie/roms
Herní konzoleAdresář
Atari800atari800
Atari2600atari2600
Atari5200atari5200
Atari7800atari7800
Atari Lynxatari
DOSpc
Gameboygb
Gameboy colorgbc
Gameboy advancegba
NESnes
Playstation 1ps1
Playstation 2ps2
Sega 32xsega32x
Sega CDsegacd
Sega Megadrivemegadrive
SNESsnes

Ze starých konzolí do roku 1995 běží všechny hry bez problému na konzole jako Atari, Sega, Nintendo. Dokonce i hry na Playstation 1 a DOS chodí skvěle a mají hratelný framerate. Pro podporu DOSu je nutné nainstalovat emulátor v retropie-setup.