Logo

Raspberry PI - SSD/flash disk

Instalace operačního systému na USB SSD, HDD a flash disk pro Raspberry PI 2, 3, 4.

SSD disk a jeho přínos

Mít operační systém na SSD disku má značné výhody. Mají velmi nízkou spotřebu oproti klasickým pevným diskům, lze je tedy bez problémů připojit k Raspberry zapojeném s adaptérem o maximálním proudu 2 A. Zařízení pracuje s diskem SSD rychleji a poskytuje větší kapacitu. Stačí jen koupit USB rámeček na SATA 2.5 disk v hodnotě 250Kč, k tomu SSD disk 120GB v hodnotě 500Kč.

Kompatibilita

Od verze Raspberry PI 2 funguje podpora bootování z USB(u PI 2 stále s háčkem). Raspberry 3 dovede bootovat z USB bez nutnosti dalších úprav oproti klasické instalaci na kartu. To samé platí také pro nejnovější model Raspberry PI 4.

Instalace na externí úložiště

Instalace probíhá ve všech případech stejně, jako dle manuálů na SD kartu. Pouze model PI 2 vyžaduje zvláštní úpravu nastavení souborů config.txt a cmdline.txt v adresáři /boot a současně vyžaduje číst úvodní startovací data stále z SD karty. Je zapotřebí tedy jak funkční SD karta, tak nové USB úložiště.

Raspberry PI 2

Raspberry PI 2 ještě nepočítalo až tak s možnostmi bootu z externích zařízení. Řešení je trochu kostrbaté a nepředvídatelné.

Instalace z Linuxu

 1. Připravíme si totožný funkční systém na SD kartu.
 2. Extrahujeme obraz disku operačního systému také na nové USB úložiště.
 3. Na SD kartě doplníme do /boot v souboru config.txt:
 4. program_usb_mode=1
  program_usb_timeout=1
 5. Opět na SD kartě v adresáři /boot, ale tentokrát upravíme soubor cmdline. Hledejte slovo root=, za ním totiž přepíšeme název zařízení na požadovanou cestu k USB úložišti s kořenem(/).
 6. root=/dev/sda2
 7. Na novém USB úložišti doplníme do /boot v souboru config.txt:
 8. program_usb_mode=1
  program_usb_timeout=1
 9. Hotovo! Jako první by mělo Raspberry PI 2 načíst data z SD karty a až později po přečtení parametrů pro start bude fungovat bootování z USB.

Instalace z Windows

Postup instalace na windows je stejný, obraz disku akorát extrahujeme pomocí Win32 Disk Imager.

Pokud Raspberry PI 2 neroztáhne automaticky oddíl disku na plnou velikost, musíte tak učinit ručně s nějakým správcem oddílů.

Raspberry PI 3 a 4

Instalace se provádí klasicky, nemusíme mít funkční SD kartu v Raspberry a stačí nám jen USB úložiště. Postupujeme dle klasického návodu k instalaci na SD kartu a pak jen připojte k Raspberry.

 1. Extrahujte data obrazu operačního systému na USB úložiště.
 2. Připojte k Raspberry.

Zkušenosti s USB rámečky

Zatím jsem pracoval s rámečky od značky Delock a HDD pevnými disky Samsung, Western Digital anebo s SSD disky Patriot a Adata. Jestliže jsem používal rámeček s diskem, životnost samotného rámečku nebyla nijak dlouhá. Asi za rok až dva rámečky odchází.

USB rámeček na 2.5" disk