Inkscape

Je editor škálovatelné vektorové grafiky Inkscape umí dělat skutečné divy a je k dispozici zdarma. Ukážeme si malování SVG obrázků.

S Inkscape vytvářím grafiku pro web.

Co je Inkscape?

Je to SVG (Scalable Vector Graphics) editor, který je zdarma formou open source. Rozhraní je navrženo tak, aby jej mohli zkušení uživatelé účinně a pohodlně ovládat. Vyhovuje standardům prostředí GNOME a uživatelé seznámení s ostatními GNOME aplikacemi si mohou rychle osvojit ovládání. Práce s křivkami je po chvíli přirozená a jednoduchá, aplikace efektů a filtrů je snadná.

Jak získat Inkscape?

Na stránkách inkscape.org můžeme stáhnout zdrojový kód anebo instalátor přímo pro náš systém. K dispozici je i pro Windows.

Alpine Linux apk add inkscape
Arch Linux pacman -S inkscape
CentOS yum install inkscape
Debian/Ubuntu apt get install inkscape
FreeBSD pkg install inskcape
OpenSUSE zypper in inkscape

Funkce

Výtažek ze záležitostí, které Inkscape ovládá:

Nástroje pro tvorbu

Můžeme malovat přímky, křivky, kružnice, kvádry, čtverce, různé tvary, text, sprej a ještě mnohem více… Pokud chci obkreslit již existující obrázek, importuji si ho do nového výkresu a upravím si ho do pozadí, aby byly překrývající vrstvy, kterými jej obkreslím, průhledné a rysy originálního obrázku byly dobře viditelné. Pak už může obkreslování začít.

Filtry

Pro ještě větší grafické možnosti jsou zde filtry, které dokáží pracovat s nakreslenými objekty. Jsou tříděné dle typu jako na příkladu níže. Dokáží měnit tvar, povrch, materiál, barvy, nasvětlení, okraje, stíny a mnoho jiného. S těmito filtry vdechnete svému obrázku šťávu.

Vektorizovat bitmapu

Inkscape umí vektorizovat libovolný obrázek a to znamená, že z bitmapy udělá škálovatelnou vektorovou grafiku. Způsobů převodu na vektorovou grafiku nabízí program několik. Jednotlivé vyzkoušejte a uvidíte, který bude vhodný pro Vaše potřeby.

Libovolný obrázek jednoduše otevřeme v programu Inkscape a proklikáme:

Otevřeme obrázek v programu Inkscape a zvolíme způsob importu.
Vybereme bitmapu, vyvoláme nabídku a zvolíme vektorizovat bitmapu. Operace je to vskutku náročná na procesor a grafický hardware.
Podle náhledu si můžeme doladit výsledek, na příkladu nastavení pro černo-bílé barvy. Aplikace může trvat i několik minut, záleží na hardware PC. Způsobů vektorizace nabízí Inkscape několik.
Vytvoří se nová vrstva vektorové grafiky nad vrstvou původního obrázku, ten jen odmažeme a máme obrázek SVG.

Vektorizovat pixel-art

Další způsob, jak si udělat z bitmapy obrázek SVG. Obrázek pro tento účel by neměl být velký, tato operace vyžaduje velký výpočetní výkon. Jakmile bitmapu importujeme, můžeme pomocí nabídky zvolit možnost Vektorizovat pixel-art. V případě velkého obrázku budeme upozorněni na možná rizika a povětšinou se takto vytížené okno programu zasekne.

Ukázka kreslení

Jako předlohu jsem použil fotografii pavouka křižáka, kterého všichni jistě znají. Video je zrychlené 8x. Kresleným prvkům určuji průhlednost, která usnadní obkreslování. Kreslím jen jednoduché čtverce, které pomocí křivek a přidaných bodů tvaruji dle předlohy.

Nakreslený obrázek ještě třeba upravím, přidám pozadí a může vypadat následovně:

Po dalších post-úpravách