Window Maker

Window Maker je správce oken pro X se vzhledem NEXTSTEP. Elegantní, funkční a současně uživatelsky parádně konfigurovatelný manažer oken vytvořený aby zajistil integraci s GNUstep desktopovým prostředím. Pokud chcete o GNUstepu vědět něco víc, koukněte na jejich stránku. Jeho hlavní odlišností je dok, sponka, zásuvka a především ikona, kdy vše má podobu ikony třeba o rozměrech 64×64 pixelů. Nastavení se provádí graficky v programu obsahujícím vše na jednom místě a pěkně v češtině. Pár anglickým slovům se nevyhneme.

Stažení – instalace

Arch Linux packer wmaker
Debian apt-get install wmaker
FreeBSD ports
OpenSUSE zypper in WindowMaker
Ubuntu apt-get install wmaker

Zdrojový kód je na domovských stránkách www.windowmaker.org. Pro jeho zkompilování je nutné spustit příkazy:

./configure
make
sudo make install

Nastavení Window Makeru

Nastavení správce oken Window Maker je jednotné a přehledné. Nastavit lze jak chování, zobrazení, ovládání a zkratky, tak i cesty k ikonám, obrázkům a pokročilé volby, vzhled a jiné. Nastavení je jednoduché a zároveň rozsáhlé. Upravovat lze také hodnoty ručně v konfiguračním souboru:

~GNUstep/Defaults/WindowMaker
Nastavení zaměření oken
Nastavení práce s okny
Nastavení různé ergonomie
Nastavení myši a jejího chování

Vzhled a témata

Konfigurace vzhledu je možná díky použitelnému vizuálnímu nastavení. Často jsou v repozitářích balíčky s tématy a základní instalace myslím obsahuje také několik témat.

Vytvořil jsem vlastní barevné schéma MV-Window Maker.

Nastavení vzhledu a barev

MV - Window Maker

Motiv dle barevných standardů MV pro správce oken Window Maker. Barevný motiv pro správce oken Window Maker, vytvořený z původního schématu, který jsem přepracoval k obrazu svému. Jedná se o tmavý motiv.

Jak motiv nainstalovat?

Archiv mv-windowmaker_theme.tar stačí rozbalit u uživatele do adresáře ~/GNUstep/Library/WindowMaker/Themes, motiv bude dostupný pod názvem mv. Tento motiv je dle barevného vzoru mého bývalého webu mvecko.cz. Vychází ze série motivů MV - spolu se skvěle doplňují. Motiv je ke stažení v níže umístěném odkazu.

Jednoduchý příkaz pro rozbalení staženého archivu na potřebné místo:

tar -xf mv-windowmaker_theme.tar -C ~/GNUstep/Library/WindowMaker/Themes

Menu si můžeme definovat podle sebe a nebo použít předvolenou šablonu, je velice dobře nastavitelné a zvládneme s ním bez problémů procházet adresáře, spouštět soubory, měnit nastavení manažera, spravovat plochy i okna. Můžete si ho libovolně rozmístit po ploše, po přetáhnutí drží, kam ho posadíte a to i skrze 10 ploch. Nastavení probíhá klikací metodou v nastavení.

Menu a jeho nastavení

Dok

Dok je pevný na všech plochách, všemožně posouvatelný a může se k němu přichytit kterýkoli spustitelný software pod X11. Window Maker používá dokovatelné aplikace, které dokáží dostat do malého prostoru hromadu funkčnosti, představte si monitory provozu sítě, disků, kalkulačku, ovládání hlasitosti a přehrávače, spouštěče aplikací, hodiny, mnoho dalšího a nebo prostě co si naprogramujete. Více dokovatelných aplikací naleznete na www.dockapps.net. Dok může vypadat třeba jako na obrázku.

Sponka

Sponka

Sponka plní funkci jak jinak než sponky, pokud chcete něco přichytit na aktuální plochu, není lepší volba. Ikony se nechají také zpřístupnit všem plochám, je nutno ale dodržet podmínku a mít políčko volné na všech plochách. Její obsah se dá zakrýt dvojklikem a dá se libovolně umístit po ploše, zobrazuje také název aktuální plochy.

Sponka

Zásuvka

Zásuvkou rozumějme pomyslný šuplík s možností otevření a zavření opět na cokoli, co má ikonu. Koukněte na můj příklad:

Zásuvka s přichycenými programy

Ikona

Ikony jsou zde na ploše velmi upoutávající a netradiční. Tvoří celý desktop a bez ikon to není Window Maker. Rozměr si můžeš upravit, základní je 64×64 pixelů. Nová okna vyskakují v definovaném rohu a pak už s nimi jen pracuješ, jak to Window Maker umí.

Ikony můžeme přetáhnout do předem určených okrajů obrazovky, kde se chovají jako „zástupci“. Lze určit příkaz pro spuštění každé ikony, příkaz pro prostřední tlačítko myši a také příkaz pro akci přetažením souboru na ikonu.

Dockapps

Jak jsem již psal, velké množství dokovatelných aplikací naleznete na www.dockapps.net. Napíši zde ty, co využívám většinou z praktického důvodu.

Wmdl

Wmdl je "cool" ukazatel zatížení CPU ve stylu legendární hry DOOM. Více krve znamená větší zátěž. V jednu dobu to byla pro mne nesehnatelná aplikace, zdrojový kód jsem se rozhodl uschovat zde:wmdl-1.4.1.

Další screenshoty

Zelený motiv - desktop
Zelený motiv při práci - desktop
Modrý motiv - desktop
Stříbrný motiv - desktop