Wine

Wine zkratkou „Wine Is Not an Emulator“ je kompatibilní vrstva schopná spustit aplikace Windows na některých operačních systémech typu POSIX jako Linux, macOS a BSD. Namísto Emulace vnitřní logiky Windows jako například virtuální stroj nebo emulátor, Wine překládá volání Windows API do volání POSIX, eliminuje znevýhodnění výkonu a paměti aplikací oproti emulaci. Umožňuje čistou integraci aplikací Windows do plochy Linux.

Úvodem o Wine

Ze starších titulů lze spustit opravdu hodně her i programů a kompatibilita je vskutku dobrá. Pro hraní klasických her je dostačující a při problémech s rozlišením je možné hrát v okně anebo emulovat desktop. Zvuk funguje bez problémů s ovladači Alsa a Pulseaudio. Je možné připojit obraz disku jako CD-ROM. Herní periferi jsou použitelné, ale mnohdy vyžadují úpravy ze strany OS.

Databázi her fungujících na wine najdeme zde.

Wine je vynikající pro spouštění programů a her Windows. Takový software spustíme buď ze správce souborů, nebo pomocí příkazu wine a cestou ke spouštěcímu souboru:

wine hry/diablo2/diablo2.exe

Instalace

Wine se instaluje pomocí balíčku wine, pokud chcete kompilovat ze zdrojového kódu, podívejte se na domovskou stránku. Pokud chcete, můžete instalovat z Gitu.

Alpine Linux apk add wine
Arch Linux pacman -S wine
CentOS yum install wine
Debian/Ubuntu apt get install wine
FreeBSD pkg install wine
OpenSUSE zypper in wine

Nastavení

Nastavení se provádí pomocí příkazu winecfg, který spustí grafický konfigurátor, to je nástroj pro základní ovládání Wine v grafickém rozhraní. Výchozí nastavení je pro běžný provoz dostačující.

winecfg

Programová data jsou jako výchozí v domovském adresáři(~/) ve složce .wine.

cd ~/.wine/
Obecné přednastavení
Nastavení zobrazení

V nastavení není potřeba standardně nic měnit ani nastavovat. Výchozí nastavení je dostačující pro klasický běh Windows programů. U některých her jsem se setkal s tím, že kvůli problému s grafikou bylo nutné spustit v režimu virtuálního desktopu anebo odškrtnout kontrolu správce oken nad Wine.

Wine v systému Gentoo

Nijak extra se neženu za novými senzacemi a tak se držím konvenčních postupů:

sudo emerge -av app-emulation/wine-vanilla

Ověření varianty wine pomocí eselect:

sudo eselect wine listAvailable Wine slots:
  [1]   wine-vanilla-8.0.2 * (main)

Spouštění programů nainstalovaných v různých cestách mimo prefix WINE spouštím pomocí vytvořeného spoušťáku .desktop v nabídce a nebo ručně příkazem wine a názvem souboru z terminálu.