Logo

Wordpress-kill 2021

Jednou mi už došla trpělivost a moje cesta k předělání Wordpress webu zpět na HTML a PHP odstartovala. Proč jsem zanevřel na Wordpress? Jak to, že již nemám web na Wordpressu?

Konec využívání Wordpressu

O tom, jak je Wordpress skvělý, pohodlný a všestranný, již víme. Proč se mi tento systém znelíbil? Důvodem je nestabilita, SW třetí strany, aktualizace a změny. I když to bylo pohodlné, necítil jsem se ve Wordpressu jako doma - nejednalo se o můj systém a musel jsem dodržovat omezení a o spoustě věcí neměl ani páru. Z hlediska bezpečnosti si opět myslím, že spoléhat se na pravidla třetích stran je svým způsobem nebezpečné. Obecně systém administrace a přihlašování mi příliš nevyhovoval. Po čase se na webu díky pluginům vytvořil mišmaš informací, které byly u článků naprosto k ničemu, byla to zbytečná data využívaná zásuvnými moduly.

Nečekané změny

Když mám web, tak očekávám, že webem zůstane! Nemilé překvapení mne jednou čekalo, když jsem si otevřel svůj WP web a uviděl, jak je rozložení webu pozměněné a některé prvky jsou jinak. Jakoukoli změnu v mé nepřítomnosti na webu považuji za nežádoucí. Jestliže si definuji vzhled, rozložení, upravím kód anebo jakkoli zasáhnu do těchto oblastí, můžu očekávat, že nějaká rozsáhlejší aktualizace změny přepíše.

Ukázka změny po aktualizaci:

Původní hlavička
Hlavička po aktualizaci - přidalo se tlačítko hledání a vstupní pole

Možná jsem na to šel špatně, možná přílišné přizpůsobení nedělá dobrotu.

Měl jsem vždy potřebu si kompletně web přizpůsobit a zasahoval jsem i do souborů WP anebo šablony. Logicky po aktualizaci se tato data mohou přepsat, takže není záhadou, proč jsem nespokojený. Nicméně jistou míru přizpůsobení požaduji za nezbytnou pro svůj web.

Staré dobré HTML a PHP

Statický web psaný pouze v HTML a formátovaný pomocí CSS má pro mě své kouzlo. Jaké si to napíšu, takové to mám! V některých momentech se tento způsob psaní webových stránek časově prodraží, ale tížený efekt má něco do sebe - alespoň z mého úhlu pohledu. Nepotřebuji využívat databázi ani složité funkce, postačím si s dostupnými možnostmi formátování a také s ručním psaním.

Pouze HTML mi nestačí a tak jsem vytvořil PHP verzi webu.

Export a přepracování z Wordpress na můj styl

Kritérium pro mne není zajistit dostupný obsah na internetu, ale zachovat si obsah webu pro následné přepracování do nového kabátu a utvořit si lokální zálohu kompletních textů, článků a zajímavých informací.

Hledal jsem, jak odstavit web, když se mi nechtěl dělat přesun a migrace. Byl jsem rozhodnutý oželet obsah na webu a kompletně spustit nový systém, který se bude průběžně doplňovat. Dostačující by bylo nějakým nástrojem vyexportovat obsah webu do formátu HTML, nástroj by musel umět vytvořit jakousi strukturu a projít všechny místní odkazy.

Kupodivu takové programy existují, byl jsem nadšený!

WinHTTrack Website Copier

HTTrack je skvělý nástroj pro kompletní stažení webové stránky a utvoření HTML.

WinHTTrack Website Copier v akci

Stažením celého webu v HTML jsem si obsah vyzálohoval a mohu jej pohodlně obléci do mého nového kabátu.